Więcej o...

NOWY

Paweł Nowak

Paweł Nowy Nowak
Projektant. Absolwent informatyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Od 2008 roku zawodowo związany z branżą IT i User Experience. Od 2016 roku prowadzi firmę badawczo-projektową pod marką NOWY. Wcześniej przez 8 lat zdobywał doświadczenie pracując jako główny projektant UX oraz lider zespołu User Experience w Future Processing. Wraz z zespołem łączy różne dziedziny wiedzy i kompetencje, by wspólnie odnajdywać adekwatne rozwiązania dla złożonych problemów współczesnego świata. Prowadzi szkolenia z zakresu projektowania UX, complexity science oraz projektowania systemów. Wykłada na kierunku User Experience Design na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Pomysłodawca i główny organizator międzynarodowej konferencji WUD Silesia.

Wyzwania i odpowiedzialność projektanta – część 2

Co jeśli często powtarzana teza, że design jest narzędziem rozwiązania problemów, jest błędna, a design stanowi jedną z głównych przyczyn obecnych problemów? Czy najlepszą rzeczą, którą możemy w tej chwili zrobić dla świata jako projektanci, to zaprzestać projektowania? A może wręcz przeciwnie, powinniśmy wziąć odpowiedzialność i przyjąć postawę świadomego uczestnictwa w zmianach, które zachodzą w świecie?

Podczas UX Poland 2021 chcę nawiązać do swoich przemyśleń z wykładu, który przeprowadziłem 7 lat temu podczas WUD Silesia i WUD Trójmiasto i podzielić się swoimi wątpliwościami i wnioskami oraz zastanowić się nad rolą, odpowiedzialnością i motywacją projektantów i projektantek we współczesnym, złożonym świecie – w trakcie największych zmian technologicznych, społecznych, kulturowych i środowiskowych w dotychczasowej historii ludzkości.

Paweł Nowak